0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Вилијан ги откри своите планови за иднината

Лондонскиот тим сака да го задржи Вилијан, но му нудат само двегодишен договор, додека тој инсистира на три, што е главното разминување меѓу двете стран во моментот.

Лондон, 5 јули 2020 (МИА) – Фудбалерот на Челси, Вилијан изјави дека сака да продолжи да игра во Европа, но планира да се пресели во МЛС пред крајот на кариерата. Бразилецот има договор со „сините“ само до крајот на сезоната и најверојатно ќе замине по нејзиниот крај.

Лондонскиот тим сака да го задржи Вилијан, но му нудат само двегодишен договор, додека тој инсистира на три, што е главното разминување меѓу двете стран во моментот.

Екипите на Арсенал и Тотенхем се заинтересирани за трансфер на крилото, а Вилијан е уверен дека сè уште има што да понуди на највисоко ниво.

– Имам планови да останам во Европа и да се обидам да играм тука можеби за уште три или четири сезони. Верувам дека сè уште можам да настапам на високо ниво. Потоа, кога ќе наполнам 35, 36 години, планирам да одам во САД и да играм таму. Ова е цел што ја имам. Не исклучувам да се вратам во Бразил, ова е мојата земја и мојата култура. Но, враќањето во Бразил не би било мојот прв избор ако ја напуштам Европа. Сакам да играм во САД и заради моето семејство би било добро да живеам таму. Засега, Бразил не ми минува низ умот. Се разбира, ова може да се промени и можам да го направам тоа еден ден. Можам да се вратам во Коринтијанс и да се пензионирам таму. Но, мојата цел во моментов е да останам во Европа, да играм можеби три или четири сезони и потоа да заминам во САД, рече Вилијан.

Таг
Back to top button
Close
Close