КултураКултура.Портал

Викендов се одржа шеснаесеттото издание на фестивалот Танц Фест Скопје

Викендов, под мотото „Потрага по допир“ се одржа извонредното, шеснаесеттото издание на фестивалот Танц Фест Скопје. На отворената сцена кај МКЦ, публиката уживаше во магијата на петнаесет авторски кореографии на домашни и гостински кореографии кои го одбележаа 30-иот јубилеј на македонската современа танцова сцена.

Скопје, 7 септември 2020 (МИА) – Викендов, под мотото „Потрага по допир“ се одржа извонредното, шеснаесеттото издание на фестивалот Танц Фест Скопје. На отворената сцена кај МКЦ, публиката уживаше во магијата на петнаесет авторски кореографии на домашни и гостински кореографии кои го одбележаа 30-иот јубилеј на македонската современа танцова сцена.

– Исклучително е чувството успешно да се реализира настан во овие околности, а особено годинешниот јубилеј од триестгодишното постоење на македонската танцова сцена. Работевме во рестриктивни околности, но публиката ја почувствува и се соживеа со љубовта која ја прикажавме на сцена. Особено се радувам што и покрај се, имавме и гостински танчери, дел од програмата ФОКУС:САД кои на љубителите на танцот им покажаа една поразлична димензија, во живо и преку танцови филмови. Годинава на Танц Фест Скопје, претставивме голем број македонски кореографи што навистина ветува. Ќе продолжиме посветено да работиме и да ги шириме границите преку она што најмногу го сакаме – танцот“, изјави Рисима Рисимкин, уметнички директор на фестивалот и кореограф која оваа година прослави 30 година активно кореографско творештво.

Младата кореографка Адријана Данчевска која годинава имаше авторската претставата се потпиша и на истоимениот прв македонски танцов филм „ДОМА“, а со свои кореографии се претставија извонредните Ивана Коцевска, Дејан Битровски, Ивана Балабанова, Валентино Апостоловски, како и апсолвентите при УГД – Бобан Русески, Тереза Лазарев и Сара Цветковска. Како дел од годинешниот репертоар, фестивалот за првпат ја претстави програмата ФОКУС, со кореографи и танчери од Соединетите Американски Држави – Меган Бриџ и Кристин Бонансеа кои гостуваа на фестивалот и донесоа сосема поинаква естетика и начин на употреба на телото, во контекст на коментар на општествените прилики; го видовме и уметничкиот израз и на Шамел Питс кој се престави преку својот танцов филм “Lake of Red”. Традиционално, и оваа година се додели наградата „МЕНАДА за животно дело“, која ѝ припадна на американската танцова легенда, госпоѓата Џоан Мајерс Браун, и „МЕНАДА за млад уметник во областа на танцот“ со која се закити првата македонска балерина со професионален ангажман во рускиот Бољшој – младата Стефанија Гаштарска.

Како дел од дневната програма на фестивалот, се одржаа неколку танцови работилници со кореографките Меган Бриџ и Кристин Бонансеа, а свој настап како дел од програмта „Танцуваме со Виталија“ имаа и танцовите студија “Reverence” од Струмица, „УЛТРА“ од Куманово, „Анабела“ од Велес и „АКВА“ од Скопје. оџ/ац/

 

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close