0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderОпштество

Виенски институт за меѓународни економски студии: Северна Македонија бележи „прилив на мозоци“

Додека Западен Балкан како регион во целина се соочува со „одлив на мозоци“, студија на Виенскиот институт за меѓународни економски студии покажува дека Северна Македонија, Србија и Црна Гора бележат појава на обратен процес меѓу високообразованиот кадар, нешто што се нарекува „прилив на мозоци“, наведува лондонскиот портал „Емерџинг Јуроп“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close