ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Виена: Тестирање на аеродром за да се избегне карантин

Аеродромот во Виена од утре ќе понуди тестирање на новиот коронавирус за да им овозможи на патниците кои пристигнуваат во Австрија да избегнат 14-дневен карантин.

Виена, 3 мај 2020 (МИА) – Аеродромот во Виена од утре ќе понуди тестирање на новиот коронавирус за да им овозможи на патниците кои пристигнуваат во Австрија да избегнат 14-дневен карантин.

Патниците ќе имаат на располагање молекуларно биолошки или ПЦР тест на Ковид-19 на виенскиот аеродром, чиј резултат ќе биде готов за два до три часа.

– Патувањето со авион, без оглед дали станува збор за деловен или итен пат, ќе биде на тој начин побезбедно и полесно, се наведува во соопштението на аеродромот.

Тестот, кој чини 190 евра, ќе можат да го направат и патниците кои ја напуштаат Виена.

Патниците кои пристигнуваат на аеродромот ќе мораат да покажат лекарска потврда дека се негативни на коронавирусот, а тестот не смее да биде постар од четири дена или ќе заминат во карантин.

Виенскиот аеродром има планирани летови за Доха, Дортмунд, Дизелдорф, Франкфурт, Хамбург, Лисабон, Минск и Софија, како и чартер летови. Забрането е слетување на авиони од подрачјата кои се сметаат дека се од голем ризик.

Во Австрија досега се регистрирани 15.526 заразени случаи и 598 починати лица. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close