Svet.SlajderСветСвет.Портал

Видео средба Макрон – Путин

Претседателот на Франција, Емануел Макрон утре ќе има видео конференција со рускиот претседател Владимир Путин, соопшти Елисејската палата

Париз, 25 јуни 2020 (МИА) – Претседателот на Франција, Емануел Макрон утре ќе има видео конференција со рускиот претседател Владимир Путин, соопшти Елисејската палата.

Макрон и Путин ќе разговараат за „стратешкиот дијалог“ меѓу Франција и Русија, како и за соработка во областа на здравството и за животната средина.

Двајцата лидери предвидено е да дебатираат и за прашања поврзани со Украина,, Либија, Иран и Сирија. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close