Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

„Вестингхаус Електрик Шведска“ ќe истражува за алтернативно гориво за АЕЦ „Козлодуј“

Премиерот учествуваше на церемонијата на потпишување на договорот меѓу АЕЦ „Козлодуј“ и „Вестингхаус Електрик Шведска“ за развој на безбедносните анализи за лиценцирање и имплементација на алтернативен вид нуклеарно гориво за Блокот 5 на нуклеарната централа во Бугарија. Договорот означува почеток на втората фаза од процесот на лиценцирање на нуклеарното гориво за Блокот 5 на АЕЦ „Козлодуј“ во спроведувањето на програмата за диверзификација на снабдувањето со свежо нуклеарно гориво.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close