0_Спорт.ПорталОстанато

Верстапен: Не мислам дека ќе бидам партнер на Леклер во Ферари

Пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен смета дека во иднина нема да оди во Ферари како партнер на Шарл Леклер.

Салцбург, 16 декември 2019 (МИА) – Пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен смета дека во иднина нема да оди во Ферари како партнер на Шарл Леклер.

Договорот на Холанѓанецот со австрискиот тим е дизајниран до крајот на 2020 година, така што има разни шпекулации за неговата иднина.

– Мислам дека тоа нема да се случи. Имам добар однос со Леклер. Да, сè се случи на трки, но ова е дел од работата. Леклаер нема никакво влијание врз тоа дали можам да бидам во тимот на Ферари. Не мислам дека тоа ќе се случи. Тимот не треба да има два потенцијални први броја, изјави Верстапен.

Покрај Леклер, возач во Формула 1 тимот на Ферари е германскиот пилот Себастијан Фетел. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close