0_Спорт.ПорталОстанатоСпорт.Слајдер

Верстапен: Казната од 10 секунди несоодветна за Хамилтон, неговата прослава е непочитување и неспортско однесување

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, по трката за ГН на Велика Британија го обвини победникот на патеката „Силверстоун“ Луис Хамилтон од Мерцедес, за неспортско однесување и немање респект кон својот ривал.

Лондон, 19 јули 2021 (МИА) – Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, по трката за ГН на Велика Британија го обвини победникот на патеката „Силверстоун“ Луис Хамилтон од Мерцедес, за неспортско однесување и немање респект кон својот ривал.

– За среќа, добро сум, но многу разочаран што бев отстранет од трката на овој начин. Казната не ни помогна и не беше соодветна за опасното движење на Луис на патеката. Ја гледав прославата од болницата – тоа е непочитување и неспортско однесување, но ние продолжуваме понатаму, напиша Верстапен на Твитер.

Холанѓанецот беше исфрлен од патеката по судирот со Хамилтон во првиот круг. Британецот доби казна од десет секунди за овој инцидент. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close