0_Спорт.ПорталОстанатоСпорт.Слајдер

Верстапен е најдобриот пилот во првиот дел од Ф1 сезоната според „Race Fans“

Списанието специјализирано за мотоспорт „Race Fans“ објави рејтинг-листа на возачите во Формула 1 за првата половина од сезоната 2021 година.

Лондон, 23 август 2021 (МИА) – Списанието специјализирано за мотоспорт „Race Fans“ објави рејтинг-листа на возачите во Формула 1 за првата половина од сезоната 2021 година.

Според гласовите на новинарите, Макс Верстапен е најдобар пилот во првиот дел од шампионатот.

Топ 10 возачи во досегашнито дел од Шампионатот во Формула 1, според „Race Fans“:

  1. Макс Верстапен (Ред Бул)
  2. Ландо Норис (Мекларен)
  3. Луис Хамилтон (Мерцедес)
  4. Шарл Леклер (Ферари)
  5. Карлос Саинц (Ферари)
  6. Фернандо Алонсо (Алпин)
  7. Пјер Гасли (Алфа Таури)
  8. Џорџ Расел (Вилијамс)
  9. Естебан Окон (Алпин)
  10. Валтери Ботас (Мерцедес).

Инаку, во Генералниот поредок за возачите во Ф1, води Хамилтон со 195 бода, пред Верстапен со 187 и Норис со 113. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close