0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанатоРезултати

Верстапен ја искористи пол-позицијата и победи на ГН на Абу Даби

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен беше најбрз на денешната трка за Големата награда на Абу Даби, последна за сезоната 2020. За Холанѓанецот ова е втора сезонска победа и десетта во неговата кариера.

Абу Даби, 13 декември 2020 (МИА) – Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен беше најбрз на денешната трка за Големата награда на Абу Даби, последна за сезоната 2020. За Холанѓанецот ова е втора сезонска победа и десетта во неговата кариера.

Втората позиција ја освои пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас кој го потврди второто место во Генералниот пласман.

На третото место се пласира другиот возач на Мерцедес, Луис Хамилтон кој од поодамна ја имаше обезбедено шампионската титула.

Од 4-10 позиција се пласираа: Александер Албон, Ландо Норис, Карлос Сајнц, Даниел Рикардо, Пјер Гасли, Естебан Окон и Ленс Строл. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close