БалканБалкан.Портал

Верхеји пристигна во Црна Гора

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји пристигна во Црна Гора, каде беше пречекан од премиерот Душко Марковиќ.

Подгорица, 7 февруари 2020 (МИА) – Еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји пристигна во Црна Гора, каде беше пречекан од премиерот Душко Марковиќ.

Освен со црногорскиот премиер, Вархеји ќе има средба и со претседателот Мило Ѓукановиќ, по што ќе одржи прес конференција.

Во Црна Гора, Вархеји допатува од Србија, каде имаше средби со државниот врв и опозицијата. Целта на посетата е претставување на новата методологија во процесот на пристапување во ЕУ. ссм/

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close