Svet.SlajderДописници СветСветСвет.Портал

Венецуела остро го осуди мешањето на Трамп во нивните внатрешни работи

Венцуела денеска остро го осуди мешањето на американскиот претседател Доналд Трамп во внатрешните работи на оваа јужноамериканска држава.

Каракас, 11 февруари 2020 (МИА) – Венцуела денеска остро го осуди мешањето на американскиот претседател Доналд Трамп во внатрешните работи на оваа јужноамериканска држава.

Во соопштението на Амбасадата на Венецуела, официјален Каракас смета дека зборовите што се однесуваат на нивната земја, а ги изговори американскиот претседател во своето годишно обраќање пред Конгресот, „е интервенционистичка изјава и непристојно мешање“ во внатрешните работи на една земја.

Во соопштението се наведува и дека Трамп не го почитува и го навредува венецуелскиот народ, упатувајчи насилни закани за неговиот интегритет и легитимната влада на Николас Мадуро, што е избрана со согласност со Уставот.

Амбасадата, исто така, порача дека само народот на Венецуела може да одлчучува за својата иднина. сд/

Back to top button
Close
Close