Дописници МКД

Велешани на манастирот „Свети Димитриј“по традиција го одбележуваат Источен петок Балаклија

Празникот Балаклија, односно Источeн Петок посветен на Пресвета Богородица е денот што духовно го обединува градот Велес и неговите жители, секој прв петок по Велигден. Овој ден се прославува како слава на градот Велес, при што центарот на празнувањето е манастирскиот комплекс „Св. Димитриј“ и околните цркви „Св. Петка“ и „Св. Никола“, на еден - два километри од градот до каде граѓаните-православни верници секоја година се упатуваат пеш за да запалат свеќи за здравје.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close