0_Magazinë.PortalSkena

Vdiq Majkëll Çepmen, i njohur për filmin “Taksist”

- Kinematografi dhe regjisor Majkëll Çepmen, i njohur si "dora e djathtë" e regjisorit Martin Skorseze në  filmat "Taksist", "Demi i furishëm" dhe "Valsi i fundit", vdiq pardje  nga zemra. Ai kishte 84 vjet.

Los Anxhelos, 22 shtator 2020 (MIA) – Kinematografi dhe regjisor Majkëll Çepmen, i njohur si “dora e djathtë” e regjisorit Martin Skorseze në  filmat “Taksist”, “Demi i furishëm” dhe “Valsi i fundit”, vdiq pardje  nga zemra. Ai kishte 84 vjet.

Lajmin pikëllues në Fejsbuk e konfirmoi bashkëshortja e tij, skenariste dhe regjisore Ejmi Holden.

Çepmen ishte nominuar për Oskar për kinematografinë e filmit “Demi i furishëm” në vitin 1980  dhe për  filmin “Refugjati” në vitin 1993. sa/

Таг

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close