0_Magazinë.PortalKuriozitete

Vdes Uinston Grum – autori i “Forest Gamp”

Autori i librit "Forest Gamp" - Uinston Grum vdiq në qytetin e tij të lindjes Ferhoup, Pensilvani, SHBA.

Los-Anxhelos, 18 shtator 2020 (MIA) – Autori i librit “Forest Gamp” – Uinston Grum vdiq në qytetin e tij të lindjes Ferhoup, Pensilvani, SHBA.

“Me pikëllim të madh e publikoj vdekjen e mikut tonë të dashur Uinston Grum. Ferhoupi sot e humbi një legjendë”, shkroi Uillson në Fejsbuk.

Форест Гамп — Википедија

Romani i publikuar në vitin 1986, u bë vepra më e famshme e shkrimtarit, falë filmit “Forest Gamp” me Tom Henks i cili i fitoi gjashtë Oskarë. Libri rrëfen për një njeri të ri me pengesa mendore, i cili ngadhënjen mbi jetën.

Në vitin 1995, Grum e shkroi vazhdimin “Gamp dhe miqtë”: Edhe për këtë parashihej një film por ai nuk u xhirua kurrë. shk/

Таг
Back to top button
Close
Close