0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderMakedonija.SlajderShoqëri

Vazhdon procesi i vaksinimit, nëse ka nevojë do të furnizohen vaksina edhe nga “Torllak”

Vazhdon procesi i vaksinimit në vend. Deri më tani, që nga 18 prilli, janë vaksinuar 7.020 punëtorë shëndetësorë me dozën e parë dhe 6.750 me dozën e dytë të vaksinës kundër Kovid-19. Që nga 31 marsi, kur filloi vaksinimi i popullsisë për personat mbi moshën 73 vjeçe, 13.575 persona janë vaksinuar. Më 5 prill, vaksinimi masiv filloi në një pikë vaksinimi në sallën "Boris Trajkovski", ku gjithsej 18.376 persona u vaksinuan. Dy ditë më parë, 10 mijë vaksina nga "Fajzer" mbërritën në vend, dhe gjatë këtij muaji pritet nga prodhuesit e tjerë. Vendi ka bërë porosi për mbi 2 milion vaksina, por që nga dje, nëse paraqitet nevoja, ne do të jemi në gjendje të sigurojmë vaksina nga Instituti i Virologjisë, Vaksinave dhe Serumeve "Torllak" nga Serbia.

Lajmi është i kapshëm për parapaguesit e ueb- servisit të MIA-s.
Logojuni ose kontaktoni sektorin e marketingut për më shumë informacione.

Daniela Dimovska 075 284 502
Jovanka Jankoska 075 280 297
Vida Dimova 075 284 506
Back to top button
Close
Close