0_Македонија.ПорталПолитички партии

Василевска: На денешната јавна расправа за концепцијата за основно образование власта оневозможи да се следат излагањата на експерите

По речиси два месеци инсистирање од страна на опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, за одржување на јавна расправа по однос на концепцијата за основно образование, денес конечно во законодавниот дом, министерката за образование и наука, Мила Царовска, со силна поддршка лично од премиерот Зоран Заев се одважија да присуствуваат на пошироката дискусија по повод најавените реформи во основното образование. Оваа јавна расправа иако ја инициравме како парламентарна опозиција и истата се одржува во рамките на собраниската комисија за образование, наука и спорт, уште на самиот почеток беше искористена, повеќе од час и половина, за политичко-пропагандни активности на владејачката СДСМ.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close