Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

„Вашингтон пост“: САД поради Иран со закани за царини од 25 отсто за увезени возила од Европа

Администрацијата на Трамп се закани дека ќе наметне царини од 25 проценти на увоз на автомобили од Европа ако Велика Британија, Франција и Германија официјално не го обвинат Иран за кршење на нуклеарниот договор во 2015 година, објави „Вашингтон пост“, повикувајќи се на неименувани европски официјални претставници.

Вашингтон, 16 јануари 2020 (МИА) – Администрацијата на Трамп се закани дека ќе наметне царини од 25 проценти на увоз на автомобили од Европа ако Велика Британија, Франција и Германија официјално не го обвинат Иран за кршење на нуклеарниот договор во 2015 година, објави „Вашингтон пост“, повикувајќи се на неименувани европски официјални претставници.

Три европски земји почнаа механизам за решавање спорови во вторникот, што е официјално обвинение против Техеран за кршење на условите на договорот и може да доведе до обновување на укинатите санкции на ОН.

Иран го критикуваше тој потег, нарекувајќи го „стратешка грешка.“

И покрај тоа што Трамп претходно направи закани за наметнување царина при увоз на автомобили од Европа, неговата намера е да добие подобри услови за Вашингтон во рамките на американско-европските трговски односи, а не да ја менува европската надворешна политика, објави весникот. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close