0_Спорт.ПорталФудбал

Валверде: Имаме обезбедено плејоф, но нашата задача е секогаш да победуваме

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде ги сподели очекувањата за претстојниот натпревар од 6. коло од групната фаза во Лигата на шампионите со Интер.

Милано, 10 декември 2019 (МИА) – Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде ги искажа своите очекувања за претстојниот натпревар од 6. коло од групната фаза во Лигата на шампионите со Интер.

– Претпоставувам дека Интер ќе игра со оптималната постава и ќе се обиде да ги освои трите бода. На „Камп ноу“, противникот го искомпликува нашиот живот до крај. Сега дојдовме во Италија, каде што имаме намера да влеземе во битката. Ова е важен тест за нашиот тим. Да, веќе стигнавме до плеј-офот. Но, нашата задача не се менува – сакаме да победиме. Почнавме да победиме. Со оглед на ова, како и претстојните натпревари, решив да му дадам пауза на Лионел Меси. Минатата година имавме одличен натпревар тука, иако игравме и без Меси, изјави Валверде.

Натпреварот Интер – Барселона се игра вечер од 21 часот. На италијанскиот тим му е неопходна победа во борбата со Борусија Дортмунд за пласман во плејофот од Лигата на шампионите. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close