0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталПолитика

Вакцинацијата не треба да биде трка меѓу земјите, ЕУ ќе обезбеди вакцини за Западен Балкан најбрзо што може, вели евроамбасадорот Гир за МИА

Процесот на вакцинација на населението не треба да претставува трка меѓу земјите. Европа нема да биде безбедна се додека сите региони на Европа се безбедни. Сите ние сме засегнати и затоа, ЕУ е рамо до рамо со Западен Балкан и со Република Северна Македонија од почетокот на кризата. Унијата ќе обезбеди вакцини за Западен Балкан што е можно побрзо, изјави во интервјуто за МИА евроамбасадорот Дејвид Гир.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close