Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

В понеделник во Албанија пристигнуваат 15.000 вакцини на „Фајзер“

-Врз основа на договорот за 500.000 вакцини со компанијата „Фајзер“, в понеделник ќе приситигнат 15.000 илјади, што со претходно добиените станува збор за количество од 31.380 дози вакцини. Со вакцинација почнавме на 11 јануари многу побрзо од некои европски земји, а до сега имунизирани се околу 10 илјади здравствени работници, потоа лица сместени во старските домови и персоналот во овие установи, како и повозрасните лица од 80 години. Најдоброто сценарио за да се заврши процесот на вакцинација е 14 месеци, рече Ракацоли.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close