0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Јувентус и Барселона се во преговори за размена на играчи

„Бјанконерите“ го сакаат хрватскиот играч од средниот ред, Иван Ракитиќ во своите редови, додека Федерико Бернадески може да тргне во спротивна насока.

Торино, 18 јануари 2020 (МИА) – Екипите на Јувентус и Барселона преговараат за размена на играчи, пренесува „АС“.

„Бјанконерите“ го сакаат хрватскиот играч од средниот ред, Иван Ракитиќ во своите редови, додека Федерико Бернадески може да тргне во спротивна насока.

Идејата не е нова. За слични преговори се дискутираше минатото лето, но тие беа прекинати поради тренерот на Каталонците, Ернесто Валверде. Тој сега не е веќе на функцијата и може да се направи оваа размена.

Ракитиќ се согласил на ваков развој на настаните. Позицијата на Бернадески не е позната.

Јувентус исто така ќе бара паричен надоместок, бидејќи Италијанецот е 6 години помлад од Хрватот.

Таг
Back to top button
Close
Close