БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Утре почнува 61-от круг прелиминарни контакти меѓу Грција и Турција

По пауза од речиси пет години, утре во Истанбул почнува 61-от круг од прелиминарните контакти меѓу Грција и Турција, а ставот на официјална Атина е дека прашањата што се однесуваат на одредување на ексклузивната економска зона и континенталниот гребен во Егејското море и Источниот Медитеран, се единствените теми за кои разговара Грција, а во никој случај не се разговара за демилитаризација на островите, јави дописничката на МИА од Атина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close