БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Уставниот суд можно е да побара од Венецијанската комисија мислење околу одлуката за разрешување на претседателот Мета  

-Од извори блиски до овој суд се дознава дека се уште не е извршена ждрепката за назначување на известувач, што е првиот чекор во овој процес. Судот има рок од три месеци од денот на приемот на писмото од собранието да одлучи по ова прашање. Она што сè уште не е познато, е тоа дали овој суд ќе го смета август, што е месец за одмор за институциите на правдата, во рокот од три месеци, наведува Топ чанел.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close