0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Уставен суд в среда ќе одлучува дали ќе има постапка за Собранието

В среда по седницата на Уставниот суд, ќе имаме работен состанок на кој судиите ќе заземе став дали да ја прифатиме иницијативата и под службена должност да поведеме постапка за распуштањето на Собранието и распишувањето на изборите, изјави за претседателот на Уставниот суд Сали Мурати за ТВ 24.

Скопје, 3 мај 2020 (МИА) – В среда по седницата на Уставниот суд, ќе имаме работен состанок на кој судиите ќе заземе став дали да ја прифатиме иницијативата и под службена должност да поведеме постапка за распуштањето на Собранието и распишувањето на изборите, изјави за претседателот на Уставниот суд Сали Мурати за ТВ 24.

Мурати не сакаше да прејудицира каква ќе биде одлуката, вели дека дали ќе се поведе постапка, ќе зависи од мнозинството судии.

-Ќе разговараме и анализираме и на крајот ќе гласаме, вели Мурати. ац/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close