0_Магазин.ПорталНаука и технологија

„Упорност“ се подготвува го земе првиот примерок од карпа на Марс

Според научникот, во кратерот некогаш имало езеро кое се полнело и празнело неколкупати, создавајќи потенцијални услови за живот. Анализа на примероците, можеби, ќе открие и траги од хемискиот или минералниот состав на карпите и ќе даде сознанија за тоа - дали карпите се формирани од вулкан или се од седиментно потекло?

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close