Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Унгарија прогласи вонредна состојба

Унгарската Влада прогласи вонредна состојба низ целата територија поради ширењето на новиот коронавирус. Тоа го објави унгарскиот премиер Гергели Гуљас, наведувајќи дека одлукатае донесено во согласност со предлог на Министерството за внатрешни работи.

Будимпешта, 12 март 2020 (МИА) – Унгарската Влада прогласи вонредна состојба низ целата територија поради ширењето на новиот коронавирус. Тоа го објави унгарскиот премиер Гергели Гуљас, наведувајќи дека одлукатае донесено во согласност со предлог на Министерството за внатрешни работи.

Забранет е влез на патници од Италија, Кина, Јужна Кореја и Иран, освен унгарски државјани кои доаѓаат од тие земји, кои ќе треба да останат во изолација две недели.

За таа цел, повторно ќе бидат воведени граничните контроли на границата со Словенија и Австрија. Сите возови, автобуси и летови од тие земји ќе бидат предмет на обновени мерки на општата граница, а се планира воведување целосни гранични контроли кон Унгарија и Хрватска. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close