0_Спорт.ПорталSport.SlajderРезултатиФудбал

Јунајтед го совлада Партизан и се пласираше во елиминациите од ЛЕ

Избраниците на Оле Гунар Солскјер одиграа силно и можеа да постигнат двојно повеќе голови, но пропуштија многу чисти шанси.

Манчестер, 7 ноември 2019 (МИА) – Манчестер Јунајтед се квалификува за елиминациите во Лигата на Европа по втората победа над Партизан, овој пат со солидна победа од 3:0 на домашен терен.

Избраниците на Оле Гунар Солскјер одиграа силно и можеа да постигнат двојно повеќе голови, но пропуштија многу чисти шанси.

Сепак, тие го постигнаа очекуваниот триумф и сега имаат 10 бода во групата „Л“ и не можат да бидат сменти од едно од првите 2 места во преостанатите две кола.

Резултати од Лига Европа, 4. коло:

Група „А“:

АПОЕЛ Никозија – Карабак 2:1
Дуделанж – Севиља 2:5

Група „Б“:
ФК Копенхаген – Динамо Киев 1:1
Лугано – Малме 0:0

Група „Ц“:
Базел – Хетафе 2:1
Краснодар – Трабзонспор 3:1

Група „Д“:
ЛАСК – ПСВ Ајндховен 4:1
Розенборг – Спортинг Лисабон 0:2

Група „Е“:
ЦФР Клуж – Рен 1:0
Лацио – Селтик 1:2

Група „Ф“:
Стандард – Ајнтрахт Франкфурт 2:1
Виторија Гимараеш – Арсенал 1:1

Група „Г“:
Феенорд – Јанг Бојс 1:1
Ренџерс – Порто 2:0

Група „Х“:
Еспањол – Лудогорец 6:0
Ференцварош – ЦСКА Москва 0:0

Група „И“:
Олександрија – Сент Етјен 2:2
Волфсбург – Гент 1:3

Група „Ј“:
Борусија Менхенгладбах – Рома 2:1
Волфсбергер – Истанбул Башакшехир 0:3

Група „К“:
Брага – Бешикташ 3:1
Вулверхемптон – Слован Братислава 1:0

Група „Л“:
Астана – АЗ Алкмар 0:5
Манчестер Јуанјтед – Партизан 3:0

Таг
Back to top button
Close
Close