0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Јунајтед го договори Санчо, тврдат во Англија

Првично, германскиот тим инсистираше на 100 милиони фунти. „Црвените ѓаволи“ успеаја да ја достигнат тврдата транша од 60 милиони фунти. Сепак, на него ќе бидат додадени мултимилионски бонуси. Некои од нив ќе бидат лесни за спроведување, а други - не толку многу. На крајот на краиштата, ако сите бонуси се активираат истовремено, сумата може да ги надмине споменатите 100 милиони фунти.

Манчестер, 1 август 2020 (МИА) – Раководствата на Манчестер Јунајтед и Борусија (Дортмунд) постигнаа договор за правата на Џејден Саннчо, тврди „Индипендент“. „Жолто-црните“ се согласија да го намалат првичниот износ за трансфер на англискиот репрезентативец и да се потпрат на повисок процент на бонуси во иднина.

Првично, германскиот тим инсистираше на 100 милиони фунти. „Црвените ѓаволи“ успеаја да ја достигнат тврдата транша од 60 милиони фунти. Сепак, на него ќе бидат додадени мултимилионски бонуси. Некои од нив ќе бидат лесни за спроведување, а други – не толку многу. На крајот на краиштата, ако сите бонуси се активираат истовремено, сумата може да ги надмине споменатите 100 милиони фунти.

Германскиот клуб сака да го реши проблемот со својот офанзивен играч до 10 август, кога тимот продолжува со тренинзите за претстојната нова сезона. Санчо постигна 17 голови и 17 асистенции на 32 натпревари во Бундеслигата оваа сезона. Во 2017 година, Борусија го купи од Манчестер Сити за 7 милиони фунти.

Таг
Back to top button
Close
Close