0_Web_АктуелноSvet.SlajderСветСвет.Портал

Умре поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак

Поранешниот долгогодишен египетски претседател Хосни Мубарак денеска почина на 91-годишна возраст, пренесе ДПА 

Каиро, 25 февруари 2020 (МИА) – Поранешниот долгогодишен египетски претседател Хосни Мубарак денеска почина на 91-годишна возраст, пренесе ДПА

Мубарак беше политичар и поранешен претседател на Република Египет во периодот од 1981 до 2011 година.
Тој беше соборен од власта во протестите на арапската пролет, а подоцна и осуден на затворска казна. Но, по воениот преврат и доаѓањето на власт на актуелниот претседател Абдел Фатех Ал Сиси, инаку поранешен генерал и командант на египетската армија, Мубарак беше ослободен од затвор. сд/

Back to top button
Close
Close