Svet.SlajderСветСвет.Портал

Умерен земјотрес регистриран на Нов Зеланд

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на новозеландскиот Јужен Остров

Велингтон, 25 јуни 2020 (МИА) – Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на новозеландскиот Јужен Остров.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од пет киломерти, а повеќе илјади луѓе во околината на Милфорс Саунд го почувствувале потресот.

Нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close