0_Web_Актуелно0_Инфопакет.ПорталОпштествоСостојба на патиштата

Умерен сообраќај наместа по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, наместа по влажни коловози, со умерен интензитет на патните правци надвор од градските средини.

Скопје, 14 јануари 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, наместа по влажни коловози, со умерен интензитет на патните правци надвор од градските средини.

На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на патните правци Велес – Катланово, Куманово – Крива Паланка и Виница – Берово.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Back to top button
Close
Close