EvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Ukraina kërkon seancë të jashtëzakonshme të KS-së të KB-së për shkak të dekretit të Putinit

Ukraina ka kërkuar mbajtjen e seancës të jashtëzakonshme  të Këshillit të Sigurimit të KB-së për shkak të vendimit të Rusisë që ta lehtësojë lëshimin e pasaportave ruse për banorët e rajoneve ukrainase Donjesk dhe Lugansk.

Kiev, 24 prill 2019 (MIA) – Ukraina ka kërkuar mbajtjen e seancës të jashtëzakonshme  të Këshillit të Sigurimit të KB-së për shkak të vendimit të Rusisë që ta lehtësojë lëshimin e pasaportave ruse për banorët e rajoneve ukrainase Donjesk dhe Lugansk.

Është e mundur seanca të mbahet nesër, delëaroi një burim nga organizata botërore.

Në letrën dërguar kryetarit të KS-së, Ukrainas thekson se vendimi rus kanos sovranitetin e  saj.

Paraprakisht sot presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar dekret me të cilin lehtësohet procedura për lëshimin e shtetësisë ruse të banorëve e zonave  Donjeck dhe Logansk. Me këtë masë ukrainasit do të mund të marrin pasaporta ruse më së voni për tre muaj nga parashtrimi i kërkesës.

Таг
Back to top button
Close
Close