0_Спорт.ПорталФудбал

Њукасл ја обвини ФА за пропаѓањето на зделката со инвеститори од Саудиска Арабија

Англиската Премиер лига не даде дозвола да биде продаде Њукасл на саудиски инвеститори. Ова е објавено на официјалната веб-страница на клубот.

Лондон, 10 септември 2020 (МИА) – Англиската Премиер лига не даде дозвола да биде  продаде Њукасл на саудиски инвеститори. Ова е објавено на официјалната веб-страница на клубот.

Претходно, клубот сакаше да го купат „PCP Capital Partners“, браќата Рубен и државниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија. Сепак, Премиер лигата ја блокираше зделката. Предизвикувачите не ги исполнија условите што лигата ги поставува пред сопствениците на клубовите и директорите.

Њукасл во својата изјава забележува несогласување со одлуката на лигата и тврди дека биле презентирани сите докази дека инвестицискиот фонд е независен од владата на Саудиска Арабија. Клубот не верува дека Премиер лигата постапи правилно во оваа ситуација и ветува дека ќе ги разгледа „сите достапни опции“.

Актуелниот сопственик на Њукасл, Мајк Ешли, рече дека го разбира разочарувањето на навивачите и дека сака да го продаде клубот затоа што тоа ќе им служи на неговите интереси. Исто така, се посочува дека Ешли ќе им обезбеди целосна поддршка на играчите и стручниот штаб на Стив Брус во новата сезона.

Претходно беше објавено дека идејата за купување на Њукасл му припаѓа на принцот на Саудиска Арабија, Мохамед Бин Салман, кој е на чело на инвестицискиот фонд. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close