0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

УЕФА планира да ја реформира Лигата на шампионите до 2024 година

Европската фудбалска федерација развива нов формат за Лигата на шампионите, пренесува „АС“.

Нион, 29 јануари 2021 (МИА) – Европската фудбалска федерација развива нов формат за Лигата на шампионите, пренесува „АС“.

Според изворот, претседателот на организацијата, Александар Чеферин, преговара со пет претставници на Европската клупска асоцијација (ЕЦА): Реал Мадрид, Јувентус, Манчестер јунајтед, Фенербахче и ПСЖ.

УЕФА, наводно, планира да им даде на најголемите клубови во Европа повлијателна улога на новиот турнир и има намера да развие нов систем за дистрибуција на приходите. Како дел од реформата, може да се создаде нова компанија, во која и УЕФА и клубовите учесници можат да добијат свој удел.

Реформата е планирана за 2024 година, со претпоставка дека може да се случи една до две години порано доколку преговорите бидат успешни и брзи. Забележано е дека тоа може да влијае на националните турнири. Бројот на учесници во врвните европски првенства може да се намали на 16 екипи, а бројот на етапите во куп-натпреварите да се намали на 4-5. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close