0_Спорт.ПорталФудбал

УЕФА нема да го презакаже финалето во ЛШ и покрај влошената состојба со коронавирус во Турција

Европската фудбалска федерација не планира во друга земја да го презакаже финалето на Лигата на шампионите закажано во Истанбул.

Нион, 14 април 2021 (МИА) – Европската фудбалска федерација не планира во друга земја да го презакаже финалето на Лигата на шампионите закажано во Истанбул.

– Финалето на Лигата на шампионите 2021 година ќе се одржи на 29 мај 2021 година на Олимпискиот стадион во Истанбул, како што беше планирано, соопштија од УЕФА.

Состојбата со коронавирусот во Турција е влошена поради што неколку земји веќе го ограничија воздушниот сообраќај со оваа земја.

Според турското Министерство за здравство, дневниот пораст на случаи со коронавирус во земјата за 13 април повторно бил околу 60 илјади (59.187 лица). зс/

Таг
Back to top button
Close
Close