0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

УЕФА може да го одложи Еуро 2020 за декември

Европската фудбалска федерација ќе ја разгледа опцијата з апрефрлање на Европското првенство од јули во декември, пренесе „Телеграф“.

Нион, 14 март 2020 (МИА) – Европската фудбалска федерација ќе ја разгледа опцијата з апрефрлање на Европското првенство од јули во декември, пренесе „Телеграф“.

Трансферот на турнирот ќе овозможи националните првенства да завршат во текот на летото, затоа што сега сезоните во најдобрите пет европски лиги се суспендирани поради коронавирусот.

Радикалните предлози, како што е и одложување на еврото во декември, ќе бидат дискутирани на состанокот на УЕФА во вторник.

Исто така, постои и опција да се одложи турнирот за една година. Евро 2020 треба да се одржи од 12 јуни до 12 јули во 12 града ширум континентот. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close