0_Спорт.ПорталФудбал

УЕФА го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020

Европската фудбалска федерација го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020.

Нион, 13 јули 2021 (МИА) – Европската фудбалска федерација го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020.

Голман: Џанлуиџи Донарума (Италија).

Одбрана: Кајл Вокер (Англија), Леонардо Бонучи (Италија), Хари Мегваер (Англија), Леонардо Спинацола (Италија).

Среден ред: Пјер-Емил Хејберг (Данска), Жоржињо (Италија), Педри (Шпанија).

Напад: Федерико Киеза (Италија), Ромелу Лукаку (Белгија), Рахим Стерлинг (Англија).

Во финалето на Европското првенство, Италија ја победи Англија на пенали и по втор пат стана континентален шампион. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close