0_Спорт.ПорталФудбал

УЕФА ќе ги намали исплатите на клубовите во ЛШ и ЛЕ следните пет години, поради загубите од пандемијата

Европската фудбалска асоцијација УЕФА ќе ги намали исплатите на клубовите во европските натпреварувања во следните пет години поради загуби од пандемијата на коронавирус.

Лондон, 20 октомври 2020 (МИА) – Европската фудбалска асоцијација УЕФА ќе ги намали исплатите на клубовите во европските натпреварувања во следните пет години поради загуби од пандемијата на коронавирус.

  • Наградите за учество во Лигата на шампионите и Лигата на Европа ќе бидат скратени во овој период, бидејќи УЕФА се справува со финансиската криза предизвикана од КОВИД-19, објави „Ројтерс“.

Сојузот на европските фудбалски асоцијации ја извести организацијата дека изгубила 514 милиони фунти поради намалувањето на приходите од телевизија и спонзорства минатата сезона, кога плејофот на Европскиот куп први беше прекинат, а потоа се играше во поедноставен формат на „осминафинале“ – еден натпревар, средби без гледачи и на неутрални терени.

Претходно се дозна дека клубовите за учество во Лигата на шампионите ќе добијат 1,95 милијарди евра од УЕФА.

Се известува дека англиските тимови очекуваат пад од 4% на приходите од ТВ-правата и паричните награди. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close