Svet.SlajderСветСвет.Портал

Училиштата во Хубеи и Шандунг ќе бидат затворени до крајот на февруари

Училиштата во кинеските северни покраини Хубеи и Шандунг ќе бидат затворени до крајот на февруари заради епидемојата од коронавирусот, соопштија локалните Бироа за образование.

Пекинг, 9 февруари 2020 (МИА) – Училиштата во кинеските северни покраини Хубеи и Шандунг ќе бидат затворени до крајот на февруари заради епидемојата од коронавирусот, соопштија локалните Бироа за образование.

Кинескиот државен весник „Пиплс дејли“, повикувајќи се на локалното Биро за образование, јавува дека училиштата во Хубеи сигурно ќе бидат затворени барем до 1 март, а пренесуваат британските медиуми.

Во соопштението на локалното Биро за образование во покраината Шандунг се наведува дека сите училишта ќе бидат затворени до крајот на февруари и дека целта на тој потег е гаранцијата на безбедноста на учениците. сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close