0_Web_АктуелноСветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Уапсен поранешниот премиер на Киргистан, Темир Сариев

Според агенцијата, истрагата утврдила дека Сариев, во својство на министер за економија и претседател на државната комисија, го намалил износот на еколошка штета од работењето на рудникот „Кумтор“ за неколку милијарди соми (националната валута во Киргистан), поради што државата претрпела огромна штета“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close