БалканБалкан.Портал

Уапсен капетанот на авионот што се распадна на три дела

Турската полиција го уапси капетанот на авионот на компанијата „Пегазус ерлајнс“, кој на почетокот од месецот излета од писта на аеродромот Сабиха Гокчен во Истанбул, при што загинаа три лица

Анкара, 24 февруари 2020 (МИА) – Турската полиција го уапси капетанот на авионот на компанијата „Пегазус ерлајнс“, кој на почетокот од месецот излета од писта на аеродромот Сабиха Гокчен во Истанбул, при што загинаа три лица.

Авионот кој леташе од Измир за Истанбул излета од писта и удри во насип, а леталото се распадна на три дела.

По несреќата испитани се двајцата пилоти, а еден од нив, капетанот Махмут Арслан е уапсен. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close