СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

„Њујорк тајмс“ објави  видеоснимка од соборувањето на украинскиот авион во Иран (видео)

„Њујорк тајмс“ објави видеоснимка на која наводно се гледа како иранска ракета го соборува украинскиот авион во близина на аеродромот во Техеран, при што загинаа сите 176 патници и членови на екипажот

Вашингтон, 10 јануари 2020 (МИА) – „Њујорк тајмс“ објави видеоснимка на која наводно се гледа како иранска ракета го соборува украинскиот авион во близина на аеродромот во Техеран, при што загинаа сите 176 патници и членови на екипажот.

Американскиот весник тврди дека видеоснимката е автентична.

На снимката се гледа како авионот е погоден ракета над Паранда, град во близина на аеродромот, но леталото не експлодира веднаш, туку авионот по неколку минути го смени правецот и се упати кон аеродромот, кога и експлодира.

Визуелните и звучните траги на снимката се идентични со информациите за летот и сателитските снимки од подрачјето каде што се урна авионот.

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, повикувајќи се на разузнавачки информации вчера изјави дека украинскиот авион бил соборен од иранска ракета. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close