БалканБалкан.Портал

Турски суд осуди стотици лица кои го организирале обидот за воен преврат во Турција

Суд во Анкара донесе пресуда во случајот за 224 обвинети кои се опфатени со заедничко обвинение за случувањата во зградата на Генералштабот на Турција во Анкара за време на обидот за пуч на 15 јули 2016 година, меѓу кои се наоѓаат и членови на раководното тело на терористичката организација ФЕТО, таканаречено „Совет за мир во татковината“, јави агенцијата Анадолија.

Back to top button
Close
Close