0_Web_Насловна-слајдерBiznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталВидео изјаваЕкономија

Турски „Пурпласт“ ќе инвестира над 12 милиони евра и ќе отвори 200 вработувања

Повеќе од 12 милиони евра ќе инвестира турската компанија „Пурпласт“ која отвора фабрика во ТИРЗ Скопје 2. Првата фаза од инвестицијата, вредна 5,1 милион евра, предвидува вработувања на 40 - 50 лица со почетна плата од 21.000 денари, што може да достигне и до 75.000 денари. Повеќето вработени, околу 90 проценти, ќе бидат со средна стручна спрема, а останатите 10 отсто со високо образование.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close