БалканБалкан.Портал

Турска активистка осудена на речиси десет години затвор

Турскиот суд ја осуди познатата опозициска активистка Канан Кафтанчоглу на девет години и осум месеци затвор поради повеќе злосторства, меѓу кои и „навредување на претседателот и ширење терористича пропаганда“, соопшти главната опозициска партија, Републиканската народна партија.

Back to top button
Close
Close