0_Web_АктуелноSvet.SlajderБалканБалкан.Портал

Турција: Потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус

Првиот случај на заболен од новиот коронавирус е потврден во Турција. Станува збор за човек кој се вратил од Европа, изјави министерот за здравство Фахретин Коџа.

Анкара, 11 март 2020 (МИА) – Првиот случај на заболен од новиот коронавирус е потврден во Турција. Станува збор за човек кој се вратил од Европа, изјави министерот за здравство Фахретин Коџа.

Тој не даде повеќе детали за пациентот ниту откри од која земја допатувал за да ја заштити неговата приватност.

Коџа рече дека пациентот е во изолација и дека членовите на неговото семејство и другите луѓе кои биле во контакт со него се во карантин. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close