БалканБалкан.Портал

Турција ги укинува визите за шест европски држави

Турските власти на 2 март ќе ги укинат визите за граѓаните на Австрија, Белгија, Холандија, Шпанија, Полска и Велика Британија, кои доаѓаат во туристичка посета на Турција во траење до 90 дена, соопшти портпаролот на Министерството за внатрешни работи.

Анкара, 20 февруари 2020 (МИА) – Турските власти на 2 март ќе ги укинат визите за граѓаните на Австрија, Белгија, Холандија, Шпанија, Полска и Велика Британија, кои доаѓаат во туристичка посета на Турција во траење до 90 дена, соопшти портпаролот на Министерството за внатрешни работи.

Како што пренесуваат странските агенции, турските власти воведуваат визни олеснувања со цел јакнење на туризмот, претприемништвото и културната размена, но и на државната каса.

Бројот на странски туристи се зголеми за 14,11 отсто во 2019 година со што приходите од туризмот достигнаа 34,5 милијарди долари, покажуваат податоците од јануарскиот извештај на турското Министерство за туризам и Институтот за статистика. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close