0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Тухел ќе добие долгорочен договор од Челзи по освојувањето на ЛШ

Тренерот на Челзи, Томас Тухел, може да го продолжи договорот со клубот. Според новинарот Фабрицио Романо, управата на клубот има намера да му понуди на германскиот фудбалски специјалист долгорочен договор по победата над Манчестер сити во финалето на Лигата на шампионите.

Лондон, 30 мај 2021 (МИА) – Тренерот на Челзи, Томас Тухел, може да го продолжи договорот со клубот. Според новинарот Фабрицио Романо, управата на клубот има намера да му понуди на германскиот фудбалски специјалист долгорочен договор по победата над Манчестер сити во финалето на Лигата на шампионите.

Тековниот договор на Тухел важи до 30 јуни 2022 година. Тој го презеде Челзи во јануари 2021 година.

Исто така, договорот ќе го му биде продолжен и на дефанзивецот Тијаго Силва.

Челзи синоќа го победи Манчестер сити со 1:0 во финалето во Лигата на шампионите 2020/21. Лондонскиот клуб по втор пат во историјата го освои најпрестижниот клупски трофеј во Европа. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close