БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Тројца грчки државјани во карантин во кинеската провинција Хубеј

Тројца грчки државјани се наоѓаат во карантин во кинеската провинција Хубеј, на околу 330 километри од градот Вухан каде што се појави коронавирусот, а властите во Грција бараат начин колку е можно побргу да се вратат назад, објавија грчките медиуми.

Атина, 1 февруари 2020 (МИА) – Тројца грчки државјани се наоѓаат во карантин во кинеската провинција Хубеј, на околу 330 километри од градот Вухан каде што се појави коронавирусот, а властите во Грција бараат начин колку е можно побргу да се вратат назад, објавија грчките медиуми.

Грчката новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на дипломатски извори пишува дека тројцата Грци се во добра здравствена состојба и се во континуирана комуникација со амбасадата на Грција во Пекинг, а грчкото МНР е во координација со европските власти за нивно враќање, јави дописничката на МИА од Атина.

Според медиумите во Грција, станува збор за еден Грк кој е постојан жител на Кина и за други двајца кои биле на службено патување. ср/гт/

Таг
Back to top button
Close
Close